Spotkanie Atlassian User Group Warsaw

10 grudnia 2019 odbyło się ostatnie w tym roku spotkanie AUG Warsaw. A kto nie był niech żałuje…

Ostatnie tegoroczne spotkanie warszawskiego oddziału użytkowników, administratorów i fanów produktów Atlassiana miało miejsce w biurze firmy Link4 na ul. Postępu w sławnym warszawskim Mordorze 😉

Tematyką spotkania już po raz drugi był Scrum. Prezentację zatytułowaną „O co chodzi w tym Scrumie?” poprowadził doświadczony Scrum Master Link4 – Michał Baczewski.

Podczas prezentacji dowiedzieliśmy się wiele o teorii związanej ze Scrum. Michał chętnie dzielił się też z nami wieloma praktycznymi informacjami, które zebrał podczas swojej codziennej pracy a także prócz kwestii związanych stricte ze Scrum wprowadził nas w zagadnienia bardziej ogólne, związane z Agile – rozmawialiśmy o Agile Manifesto i The 12 Agile Principles. Jak zawsze podczas spotkań AUG nie zabrakło ożywionych dyskusji, wymiany doświadczeń i spostrzeżeń. Słowem, dobrze spędzony czas.

Zapytacie może dlaczego na spotkaniu ludzi zajmujących się na co dzień Jira omawia się Scruma? Po co takiemu adminowi wiedzieć czym jest sprint, epic, story czy sprint retrospective?

Moim zdaniem rola admina Jira nie musi, ale może wykraczać poza tylko i wyłącznie techniczną działkę. Oczywiście w dużej mierze zależy to od konkretnej organizacji a przede wszystkim jej rozmiarów. Wielkie firmy mogą zatrudniać całe sztaby ludzi zajmujących się tylko układaniem procesów firmowych. Ludzie ci dostarczają administratorom Jira gotowe rozwiązania, które potem pojawiają się w aplikacji np. pod postacią workflow.

W mniejszych firmach organizowanie pracy w firmie spoczywa na barkach samych pracowników lub liderów zespołów, managerów dla których jest to dodatkowe zajęcie wykonywane pośród wielu innych. Wszystkie te ustalenia znajdują swoje odzwierciedlenie w Jira, która w wielu przypadkach stanowi element w większym lub mniejszym stopniu łączący wszystkich pracowników.

Dlatego uważam, że dobry administrator tej aplikacji powinien stanowić spoiwo pomiędzy ludźmi w organizacji. Umieć im doradzić, wskazać dobre i złe rozwiązania a nade wszystko rozumieć filozofię jaka stoi za aplikacją którą przyszło mu się opiekować. Wszak taka Jira Software jest niczym innym jak narzędziem posiadającym wbudowane mechanizmy ułatwiające pracę w Scrum.

Pamiętam, że kiedy zacząłem administrować Jira Software wiedza jaką posiadałem ze Scrum okazała się dla mnie bezcenna. Mogłem skoncentrować się na czysto technicznych kwestiach konfiguracji a nie musiałem poświęcać czasu na szukanie informacji czym są defautowo tworzone w Jira Software issue types o nazwach epic, story, czym jest funkcjonalność story point, backlog i dlaczego te sprinty to można zaplanować a potem trzeba wystartować.

Także Michał podczas prezentacji zaapelował do nas, adminów Jira o bycie wsparciem dla ludzi, którzy przychodzą do nas i proszą o skonfigurowanie projektu czy jakiegoś rozwiązania. Jeśli wiemy, że inny zespół w firmie już próbował iść tą drogą i nie skończyło się to niczym interesującym to powiedzmy o tym – zaoszczędzimy paru osobom nieco frustracji i rozczarowania po wpadnięciu na mieliznę. I odwrotnie, jeśli wiemy, że coś gdzieś w firmie się sprawdziło to także wspomnijmy o tym.

Na koniec Michał podzielił się z nami króciutką anegdotą pokazująca jak silnie w świadomości niektórych ludzi Jira jest kojarzona z Agile. Podczas rozmowy ze znajomym zapytał go czy organizacja w której pracuje jest Agile – No tak, mamy przecież Jirę – padła odpowiedź 🙂

Na szczęście wszystko wskazuje, że nie było to ostatnie spotkanie poświęcone tej tematyce.Na styczeń planowane jest kolejne, trzecie spotkanie.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam do uczestnictwa w AUG. Tematyka spotkań jest przeróżna. Niektóre spotkania są techniczne, poświęcone jakiemuś konkretnemu zagadnieniu konfiguracyjnemu, inne jak to ostatnie poświęcone bardziej miękkim zagadnieniom. Dla mnie grupa i spotkania są jednym z najważniejszych źródeł wiedzy o Jira.

Na grupę możecie zapisać się pod poniższym linkiem:
https://ace.atlassian.com/warsaw/

Dopisujcie się także do Facebookwej grupy AUG:
https://www.facebook.com/groups/augwarsaw/

Do zobaczenia! 🙂Skomentuj:

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Site Footer