Druga edycja konferencji Więcej niż Jira

Jest wieczór, czwartek 28 listopada 2019. Właśnie wróciłem z konferencji poświęconej Jira, Confluence i pozostałym narzędziom Atlassiana. Jak zwykle podczas takich imprez nie zabrakło także dużej ilości informacji o pluginach. Konferencja o nazwie “Więcej niż Jira” organizowana przez platynowego partnera Atlassian w Polsce firmę Info Design, tym razem miała miejsce w dniach 27-28.11.2019 w Warszawie w centrum konferencyjnym West Gate. Czy było warto tym razem i czy warto się wybrać na kolejną edycję?

Czy było warto?

Moja subiektywna ocena brzmi – tak 🙂 Każde tego typu wydarzenie traktuję jako doskonałą okazję do porozmawiania z ludźmi z branży, wymiany doświadczeń, uzyskania bezcennej wiedzy od ekspertów a także do podtrzymania i nawiązania nowych kontaktów. Zawsze też wychodzę z założenia, że jeśli podczas takich eventów nauczę się chociaż jednej rzeczy, którą będę mógł wykorzystać to znaczy, że było warto. W tym przypadku nie była to tylko jedna rzecz. O tym jednak za chwilę.

Na wstępie wspomnę tylko jeszcze, że w Polsce w tym momencie są dwie konferencje poświęcone tematyce Atlassiana. Jira Day i właśnie Więcej niż Jira.

Plan konferencji

W wydarzeniu wzięło udział 8 partnerów, którzy wliczając Info Design i przedstawicieli Atlassiana złożyli się na liczbę 23 prelegentów. Skutkiem tego było 18 wykładów oraz 8 warsztatów prowadzonych po polsku i po angielsku. Konferencja trwała dwa dni i została podzielona na trzy główne bloki tematyczne:

  • Agile
  • DevOps
  • ITSM

Bardzo podoba mi się podejście organizatorów w którym nacisk kładziony jest nie tylko na wiedzę teoretyczną ale też na praktykę. W efekcie cały pierwszy dzień został poświęcony na wykłady a drugi na warsztaty (ech skojarzenie z czasem studiów – wykłady i „laborki” 😉 )

Takie podejście miało odwzorowanie w ofercie biletowej. Zainteresowani mogli kupić bilet tylko na wykłady lub warsztaty albo jeśli mieli ochotę na jedno i drugie. Poszczególne bilety miały oczywiście różne ceny. Sam początkowo planowałem pójść tylko na warsztaty jednak na szczęście udało mi się również przybyć na dzień pierwszy. I nie żałuję.

Dzień pierwszy – wykłady

Po rejestracji i części wstępnej podczas której zaprezentowani zostali organizatorzy oraz partnerzy wydarzenia, miały miejsce dwa wykłady wspólne dla wszystkich:

Robert Dzido, założyciel i CEO Info Design poprowadził wykład p.t. „Skalowanie podejścia Agile” w którym zaprezentował wyzwania z jakimi musi się mierzyć organizacja wdrażająca podejście Agile nie na poziomie pojedynczych zespołów, ale na poziomie całej organizacji.

Kolejny wykład „Ideation – Zarządzanie inicjatywami w Jira”, również wspólny dla wszystkich, poprowadził Robert wraz z Product Ownerem Info Design, Filipem Stolarskim. Dotyczył nowego produktu przygotowywanego przez Info Design o nazwie Ideation. Narzędzie ma pomagać w zbieraniu oraz zarządzaniu pomysłami od użytkowników.

Kolejne prezentacje były już rozbite na wspomniane przeze mnie wyżej bloki tematyczne. Ja wziąłem udział w następujących:

„SLA & OLA: stop playing 'musical chairs’ with the support teams” (ITSM) Podczas prezentacji Antonina Khirnaya, analityk biznesowy z Teamlead, zaprezentowała stworzony przez tą firmę plugin HelpDesk for Jira – Customer Portal &SLA. Ciekawe narzędzie dla tych zespołów supportowych, które prócz standardowych SLA (Service Level Agreement) stosują także OLA (Operational Level Agreement). Plugin ten jest podobno jedynym w Atlassian Marketplace, który ma zaimplementowane OLA.

„Dlaczego Agile to nie wszystko? Przejście na Data Center (Case Study)” (Agile) Jacek Mazur oraz Wojtek Goliński, duet reprezentujący firmę BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego opowiedział o swojej drodze od Jiry w wersji Server do Jiry Data Center.

„Od narzędzia autorskiego do Jiry” (ITSM) Przedstawiciele firmy Centauria – Michał Błazych oraz Szymon Duszyński opowiedzieli jak wyglądało stworzone wewnętrznymi siłami firmy narzędzie do obsługi service desk i powodach dla których projekt ten ostatecznie został zarzucony na rzecz Jira.

„Тhe Future of Jira Administration with Power Admin: Best Practices to Configure & Optimize Jira” (DevOps) Petar Atanasov, Senior Sofware Engineer z Botron Software zaprezentował możliwości pluginu Power Admin. Narzędzia stworzonego dla wszystkich dla których administracja Jirą jest chlebem powszednim.

„Zarządzanie Klientem Wewnętrznym i Zewnętrznym w JIRA Service Desk” (ITSM) Przed niełatwym zadaniem poprowadzenia ostatniego tego dnia wykładu stanął Michał Olbryś, Starszy Konsultant w Info Design. Michał zaprezentował możliwości Jira Service Desk przy wsparciu pluginów Insight oraz Script Runner.

Wieczorem po zakończeniu wykładów odbyło się after party, na które… nie dotarłem 😉

Dzień drugi – warsztaty

Zachęcony wykładem Petara Atansova z dnia poprzedniego, poszedłem na warsztaty „Change Management process in Jira: Best Practices with Configuration Manager” przygotowane przez Botron Software. Petar wraz ze swoim kolegą Ivaylo Mihaylovem zaprezentowali możliwości pluginu Configuration Manager for Jira, którego część stanowi Power Admin. Przyznam, że możliwości pluginu są bardzo interesujące a na szczególną pochwałę zasługuje profesjonalizm z jakim warsztaty zostały przygotowane. Każdy uczestnik miał do dyspozycji dwie świeżo zainstalowane na AWS instancje Jira jedną nazwaną PROD a drugą TEST oraz dostępne na Confluence bardzo dokładnie opisane poszczególne kroki (należało mieć ze sobą swojego laptopa). Materiały z Confluence są dostępne na stronie botronlabs.com choć nie wiem czy na stałe czy po jakimś czasie dostęp zostanie wyłączony.

Drugie warsztaty na które poszedłem to składające się z dwóch części „Różne oblicza Confluence” prowadzone przez Krzysztofa Daukszkiewicza – Info Design Community Managera. Choć Confluence jest dosyć intuicyjnym narzędziem a sporą część z zaprezentowanych funkcjonalności już znałem, dobrze było sobie przypomnieć, że istnieją. Jedna rzecz była dla mnie całkowicie nowa, ale mam zamiar poświęcić jej osobny wpis, więc na razie cicho sza 🙂

Podsumowanie

Nie żałuję nic a nic tych dwóch dni. Prócz wspomnianych wyżej, dla mnie bezcennych, wymiany doświadczeń, uzyskania odpowiedzi na nurtujące mnie pytania dnia codziennego najciekawszym elementem, który wyniosłem z konferencji jest informacja o pluginie Power Admin, który, uwaga, jest darmowy. Niestety nie na zawsze. Petar podczas prezentacji powiedział, że plugin pozostanie free do chwili w której nie dojdzie do wersji 3. Obecnie jest w wersji 1.4.3. Zapaliłem się tak bardzo do tej wtyczki być może dlatego, że rozwiązuje jeden z problemów, który mam obecnie w pracy. Mianowicie umożliwia zmianę nazewnictwa różnych elementów konfiguracji (np. priorytetów) bez uszkadzania filtrów, dashbordów oraz workflow w których dany element jest wykorzystywany.

Dodatkowo jak zawsze po tego typu spotkaniach w żyłach buzuje fajna energia i zapał do pracy 🙂

Żeby jednak nie było, że jako rasowy Polak nie narzekam i nie marudzę i to znalazłem jeden drobny minusik 😉 W agendzie konferencji zabrakło mi 2-3 zdań wyjaśnienia czego dokładniej dotyczyć będzie dany wykład i warsztat. Czasem z samego tytułu ciężko było to wywnioskować. Bardzo przydatna byłaby też informacja kto prowadzi dany wykład czy warsztat. Było to widoczne w agendzie za stronie konferencji, jednak w formacie PDF tego zabrakło. Po co miałoby być? Ano czasem chce się pójść na wykład kogoś kogo się zna.

Być może podczas kolejnej edycji takie informacje się pojawią. Z całą pewnością nie przyćmiło to całej konferencji której organizację oceniam bardzo dobrze. Z całą pewnością udam się na jej kolejną edycję bo widać, że spotkania się rozwijają i mocno kibicuję Info Design w organizowaniu kolejnych eventów.

Jednej rzeczy żałuję. Zorientowałem się podczas pisania tego posta. Zgapiłem się (tu właśnie przydałyby się wspomniane nazwiska prowadzących) i nie poszedłem na warsztaty z obsługi wtyczki Extender For Jira. Twórcę Adama Labusa miałem okazję poznać podczas jednego ze spotkań Atlassian User Group Warsaw. Cóż, może następnym razem 🙂

Więcej o tej i przyszłych konferencjach znajdziecie na stronie https://infodesign.pl/wiecejnizjira/Skomentuj:

Twój adres email nie zostanie opublikowany

Site Footer